116. Sayı

TAKDİM

Mısır’da İdam, Suriye’de Katliam… Artık Yeter!

Müslümanların yaşadığı beldelerdeki yaşanan korkunç katliamlar ve zulümler her geçen gün artarak devam ediyor. Mısır’da zalim diktatöre karşı durdukları için 529 Müslüman kardeşimiz hakkında idam kararı verildi. Suriye’de zalim Esed katliamlarını aralıksız sürdürüyor. Irak’ta kan hiç durmadı…

Tüm bunlar olup biterken “modern dünya” izliyor ve zalimlere destek veriyor. Müslümanları savunacak tek bir otorite yok. Müslümanların yöneticileri cılız kınamalardan ve göz boyamalardan başka kılını kıpırdatmıyor ve Müslüman kanı akmaya devam ediyor.

İşte böylesine bir kaosun ortasında Köklü Değişim, Mayıs sayısıyla sizlerle buluşuyor.

Aydın Usalp Mısır’da yaşanan idam kararları üzerinden Müslümanların yaşadıkları travmatik durumu ele aldı. “Mısır ve Müslümanların Yaşadığı Paradoks” başlığıyla Müslümanların yaşadığı şaşkınlık ve çözüm arayışları masaya yatırıldı.

Yaşadığımız seçim sürecinin ardından gözlerden kaçmayan en önemli olgu, takdir edersiniz ki siyasetin kirliliğidir. Emrah Akay, “Siyaseti Demokrasi ile Kirletmek” diyerek kirliliğin temel kaynaklarını yazdı.

Seçim öncesi ve sonrası konumunda çok da farklı bir değişiklik olmayan CHP gerçeği ise “CHP'nin Eskisi Yenisi Olmaz” başlığıyla Murat Albasan tarafından ele alındı.

Bildiğiniz üzere ayın en önemli konularından birisi de “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleriydi. Bu etkinlikler Rasul Aleyhi’s Selam’a olan saygı ve sevginin bir eseri olmakla birlikte gerçek manada Rasul SallAllahu Aleyhi ve Sellem’i ifade etmekten de çok uzaktı. Konunun bu yönünü Abdullah İmamoğlu hocamız “Sünnet ve Teşrideki Konumu - Gerçek Anlamda Usve-i Hasene” adlı yazısında değerlendirdi.

Konunun devamı niteliğinde bir başka yazı ise Mustafa Küçük tarafından kaleme alındı. Küçük makalesinde “Rasul Aleyhi’s Selam ve Toplumsal Dönüşüm”ü konu edindi.

Köklü Değişim bu ayda birbirinden ilgi çekici konularıyla sizlerle buluşuyor… 

Köklü Değişim

Suskunluğun Kırılma Noktası...